කඩවුණු පොරොන්දුව උපන් දිනයේ

සංස්ථාවේ සැමරුම් රැසක්
ජනවාරි 16, 2020

 

1947 ජනවාරි 21 වැනිදා කඩවුණු පොරොන්දුව තිරගතවීමත් සමඟ ඇරැඹි දේශීය කතානාද සිනමාවට වසර හැත්තෑතුනක් සපිරෙනුයේ මෙම මස 21 වැනිදාටය. ඒ වෙනුවෙන් විශේෂ සැමරුම් උලෙළක් සහ සිනමා දැක්මක් සංවිධානය කිරීමට ජාතික චිත්‍රපට සංස්ථාව පියවරගෙන ඇත. සිනමා දැක්ම 19 සහ 20 යන දිනයන්හි ජාතික චිත්‍රපට සංස්ථා සිනමාශාලාවේදී පැවැත්වේ. ඒ අනුව 19 වැනිදා සවස 5 ධර්මසිරි බණ්ඩාරනායක නිර්මාණය කළ හංසවිලක්, 20 වැනිදා සවස 5 ට ඒ. එස්. ඒ. සාමි අධ්‍යක්ෂණය කළ ඩිංගිරි මැණිකා චිත්‍රපට තිරගත වේ.

 

 

21 වැනිදා සවස 1 ට සැමරුම් උත්සවය ආරම්භ වේ. එදින සවස 5 ට සැඩසුළං චිත්‍රපටය තිරගතවනු ඇත. මෙම චිත්‍රපට තිස්ස නාගොඩවිතානගේ ඉදිරිපත් කිරීම් වේ. දේශීය සිනමාව ආරම්භවන්නේ 1925 දීය. ඒ රාජකීය වික්‍රමය නිහඬ සිනමාපටය සමඟිනි. එතැන් පටන් 1947 දක්වා නිහඬ චිත්‍රපට කිහිපයක් වරින් වර මෙරට ප්‍රදර්ශනය කරන ලදී. එබැවින් ජනවාරි 21 යනු දේශීය කතානාද සිනමාවේ ආරම්භය පමණි.

 

 

 

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 8 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.