සුෂාන්ත්ගේ  මරණය ඝාතනයක්

ජුනි 25, 2020

බොලිවුඩ් නළු සුෂාන්ත් සිං රාජ්පුත් ඉරිදා සියදිවි නසාගෙන දින කිහිපයකට පසු චිත්‍රපට කර්මාන්තයේ ව්‍යුහය පිළිබඳ විවාද එකිනෙකු මතු වන්නට විය. බොලිවුඩය කිසිදු තරු පවුලකට අයත් නොවන්නා සේම නවකයන්ගේ කුසලතාවන් සමඟ ඔවුන්ගේ වෘත්තීන් විනාශ කරන බවට සමාජ මාධ්‍යවල බොහෝ දෙනෙක් චෝදනා කළහ.සුෂාන්ත් සිං රාජ්පුත්ගේ අභාවය සම්බන්ධයෙන් බොලිවුඩ් සුපිරි නළු සල්මාන් ඛාන් සහ කරන් ජොහාර් ඇතුළු පුද්ගලයින් අට දෙනෙකුට එරෙහිව ප්‍රාදේශීය අධිකරණයකට බදාදා නීතීඥවරයෙක් අපරාධ පැමිණිල්ලක් ඉදිරිපත් කළේය. එහි මීළඟ නඩු විභාගය ලෙස අධිකරණය ජූලි 3 දින නියම කර තිබුණි. ප්‍රධාන අධිකරණ මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයේ ගොනු කර ඇති පැමිණිල්ලේ දී, නීතිඥ සුධීර් කුමාර් ඔජා චෝදනා කර සිටින්නේ මෙම පුද්ගලයින් අට දෙනා කුමන්ත්‍රණයක් යටතේ සුෂාන්ත්ට සියදිවි නසා ගැනීමට බල කර ඇති බවත් එබැවින් එය මිනීමැරුමක් බවත් ය.ආදිත්‍ය චොප්රා, සජිඩ් නදියද්වාල, සංජේ ලීලා බන්සාලි, භූෂාන් කුමාර්, එක්තා කපූර් සහ අධ්‍යක්ෂ දිනේෂ් යන අය ද මෙම පැමිණිල්ලේ චෝදනාකරුවන් ලෙස නම් කර තිබේ. කුමන්ත්‍රණයක් යටතේ සුෂාන්ත්ගේ චිත්‍රපට නිකුත් කිරීමට මොවු ඉඩ නොදුන් බවත් පැමිණිලිකරු චෝදනා කර සිටී. 306, 109, 504 සහ 506 යන වගන්ති යටතේ පැමිණිල්ල ගොනු කර ඇති අතර බොලිවුඩ් නළු කන්ගනා රනවුත් මෙම නඩුවේ සාක්ෂිකරුවෙකු ලෙස ලැයිස්තුගත කර ඇත. දිල්ලියට යාමට පෙර සුෂාන්ත්ගේ පියා සහ සහෝදරියන් දෙදෙනාගේ ප්‍රකාශයන් ද මුම්බායි පොලිසිය විසින් සටහන් කරන ලදී. සුෂාන්ත්ගේ තනිකම ගැන ඔහුගේ පියා දන්නා නමුත් ඔහුගේ මානසික අවපීඩනය ගැන ඔහු නොදැන සිටි බවත් ඔහු ඒ සඳහා ප්‍රතිකාර ලබාගෙන ඇති බවත් එම ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ. කෘත්‍රිම බුද්ධිය, පරිගණක විද්‍යාව, වෘත්තීය තාක්‍ෂණය, අත්දැකීම් තාක්‍ෂණය, සෞඛ්‍ය සේවා ප්‍රවර්ධනය, සනීපාරක්ෂාව සහ වැළැක්වීම වැනි විවිධ ක්ෂේත්‍ර සඳහා කැපවී සුෂාන්ත් සිං රාජ්පුත් පසුගිය වසර දෙක තුළ සමාගම් තුනක් ආරම්භ කළ බව ද සනාථ වී තිබේ.