ජීවිතය වෙනස් කළ සවාරියක් බන්ධනා

අප්‍රේල් 28, 2022

ආදරියේ, කලු දළ රළ, හතර වරම්, යන ටෙලි නාට්‍යයන් ප්‍රෙක්ෂක මතක අතර රැන්දු තිසුල දීප තඹවිටගේ නවතම ටෙලි සිතුවම් අධ්‍යක්ෂණය බන්ධනායි. මේ දිනවල ස්වර්ණවාහිණි නාලිකාවේ රාත්‍රි නවයට විකාශනය වන මෙහි අලුත්ම තොරතුරු මෙවර සරසවියට ගෙන එන්නෙමු.

දේවේන්ද්‍ර ඉද්දමල්ගොඩ තරුණ ධනවත් ව්‍යාපාරිකයෙකි. ඔහු අවුරුදු 7ක පමණ සුරතල් දියණියකගේ පියෙකි. දේවේන්ද්‍රගේ බිරිඳ දරු ප්‍රසූතියේදී මියගොසිනි. සංවේදී ආදරබර ද්වේන්ද්‍ර තම බිරිඳ ලක්මිගේ මරණයෙන් පසු වෙනස්ම පුද්ගලයෙකු බවට පත්වේ. තම හැඟුම්බර බව ඔහු යටපත් කරගෙන, දැඩි නීති රීති සමුදායක් මත තම ව්‍යාපාරික කටයුතු කරගෙන යයි. දේවේන්ද්‍රගේ මව ලක්ෂ්මී දේවේන්ද්‍රගේ දියණියට පණ මෙන් ආදරය කරමින් ඇයව ඇති දැඩි කරයි. කුඩා දියණිය බන්ධනා ද තම මිත්තණියට බොහෝ සෙයින් ළෙන්ගතුය.

වසරක් පාසා දේවේන්ද්‍ර තම ආයතනයේ සියලු සේවකයන් සමඟ විනෝද චාරිකාවක් යයි.

මෙවර ද ඒ සඳහා සූදානම් වන ලෙස ඔහු තම සේවකයන්ට පවසයි. එම ගමනට දේවේන්ද්‍ර තම මව සහ දියණිය ද කැටුව යෑමට තීරණය කරයි. විනෝද චාරිකාවට සේවක සේවිකාවන් තම පවුලේ අය ද කැටුව එන්නේ පෙර වසරවල පරිදිමය. දේවේන්ද්‍රගේ ආයතනයේ උසස් කළමනාකරුවෙකු වන ශෙහාන් රාමනායක ද පැමිණෙන්නේ තමා විවාහ ගිවිසගත් යුවතිය ද සමඟය. විනෝද චාරිකාව දින කුඩා බන්ධනා නිදහසේ පියාසරන කුරුලු පැටවෙකු මෙන් සතුටින් සැරසරයි. එක් ඇසිල්ලක ඈ ඈතකට දිව යද්දී දේවේන්ද්‍ර ඇයට ‘බන්ධනා’ යැයි කෑ ගසයි. එහිදී කුඩා බන්ධනා මෙන්ම ශෙහාන්ගේ පෙම්වතිය ද තිගැස්සී බලයි. ඒ ඇගේ නම ද බන්ධනා නිසාවෙනි. පුංචි බන්ධනා, ෂෙහාන්ගේ පෙම්වතිය දැඩි ලෙස ප්‍රිය වේ.

බන්ධනා, ශෙහාන් හා විවාහ ගිවිසගත්තේ කැමැත්තෙන් නොවේ. ඈ උසස් පෙළ කරද්දී ඇගේ

දෙමාපියන් රිය අනතුරකින් මිය යයි. එතැන් පටන් බන්ධනාට මව් වන්නේ ඇගේ වැඩිමල් සොයුරිය රන්දනාය. පෞද්ගලික ආයතනයක රැකියාව කළ රන්දනා ඉක්මන් විවාහයකට පෙළඹෙන්නේ ඈ ආදරය කරන මහේෂ් සමඟය. මහේෂ් බන්ධනාට සලකන්නේ තමාගේම සොයුරියක ලෙස සිතමිනි.

ශෙහාන් මහේෂ්ගේ මිතුරෙකුගේ සොහොයුරුයි. පිටරට අධ්‍යාපනයෙන් පසු මෙරට පැමිණෙන ශෙහාන් තම අධ්‍යාපන සුදුසුකම් අනුව රැකියාවකට යන්නේ දේවේන්ද්‍ර ළඟමයි. ඒ අතර බන්ධනාව දකින ඔහු ඈ විවාහ කරගන්නට කැමති බව පවසන්නේ ඇගේ රුවට වශී වීය. රන්දනා සහ මහේෂ් මේ යෝජනාවට එකපයින් කැමති වන්නේ බන්ධනාගෙන් පවා නොඅසමිනි.

දැඩි සංවේදී, සරල, හැඟුම්බර යුවතියක වන බන්ධනා, ශෙහාන්ට අකමැති වද්දී රන්දනා පවසන්නේ බන්ධනාගේ ජීවිතය පිළිබඳ තීරණ ගැනීමේ පූර්ණ අයිතිය තමා සතු බවයි.

බන්ධනාගේ ජීවිතය කෙසේ විසදේයිද? දේවේන්ද්‍ර ඉද්දමල්ගොඩ මොනවගේ තිරණයක් ගනිද? යන වග ඉදිරියේ ස්වර්ණවාහිණි විකාශනය වන ‍කොටස්වලින් ඔබට නැරඹිය හැකිවේ.

බන්ධනාට කාර්මික දායකත්වය සපයන්නෝ
අධ්‍යක්ෂණය - තිසුල දීප තඹවිට
නිෂ්පාදනය - බුද්ධිනී ජයවර්ධන 
සම නිෂ්පාදනය - කරූ කටුවන්දෙනිය
පිටපත් රචනය - බුද්ධිනී ජයවර්ධන 
සහාය අධ්‍යක්ෂණය - ලකී අතාවුද
දෙවන සහාය අධ්‍යක්ෂණය - දමිත් බටේවෙල 
කැමරාකරණය - තිසුල දීප තඹවිට
අංග රචනය - ප්‍රියංක තිලක් රත්නායක 
සහාය අංග රචනය - ජනාදර අලුත්ගමගේ 
කලා අධ්‍යක්ෂණය - හර්ෂ දමිත්
සහාය කලා අධ්‍යක්ෂණය - නිම්න හේෂාන්
සඳකැන් නිම්නජිත් / සුදර්ශන ජයසේකර
නිෂ්පාදන කළමනාකරණය - මෙත්තානන්ද විතානගේ 
සහාය නිෂ්පාදන කළමනාකරණය - සඳගෝමි නයනජිත්
සංස්කරණය - නෙතු තඹවිට
තේමා ගීත රචනය - බුද්ධිනී ජයවර්ධන 
තේමා ගීත ගායනය - අමල් පෙරේරා
නිරෝෂා විරාජිනි
සංගීත අධ්‍යක්ෂණය - නිරෝෂා විරාජිනි
 
තිසුල දීප තඹවිට අධ්‍යක්ෂණය  කළ බුද්ධිනී ජයවර්ධන තිර රචනයක් වු බන්ධනා ටෙලි සිතුවමේ චරිත මවන්නේ  
විශ්ව කොඩිකාර 
චතූ රාජපක්ෂ 
හිරාන් යට්ටෝවිට
කුසුම් රේණු මෙන්ඩිස්
බුද්ධික ජයරත්න 
පියුම් බොතේජු
මොරින් චාරුනී
ඉෂාන් මෙන්ඩිස්
සඳනි ප්‍රනාන්දු 
පූජානි භාග්‍යා
සේහා මිනෙර්වි (හඳුන්වාදෙන ළමා නිළි)
උදයශාන්ත ලියනගේ
නෙත්මි තත්සරණි
ශෙහාන් දුලාංජන
සුරංගි නිසංසලා
නයනා හේමන්ති
සංජුල දමිත්
මොසඳ ජිතේත් 
(ළමා චරිත)