නව නළු රස කලතා මනිරත්නම් ගෙනෙන නවරස

අගෝස්තු 5, 2021

කොරෝනා වසංගතය ලොව සෑම කර්මාන්තයකටම බලපෑම් කර ඇති සේම චිත්‍රපට කර්මාන්තයට ද එල්ල වූයේ බරපතල තත්ත්වයකි. මේ අතර දක්නට ලැබුණේ සිනමා කර්මාන්තයේ බොහෝ කම්කරුවන් ඔවුන්ගේ ජීවන අභිමතාර්ථ ඉටු කර ගැනීමට වෙහෙසෙන අයුරුයි. සිනමා ක්ෂේත්‍රයේ ජනප්‍රිය පුද්ගලයන් ඔවුන් වෙනුවෙන් මූල්‍ය ආධාර ලබා දීමෙන් සිය සහයෝගය ලබා දුන් අතර, චිත්‍රපට අධ්‍යක්ෂ මනි රත්නම් සහ ජයන්ද්‍ර පංචපකේෂන් ඔවුන් වෙනුවෙන් අරමුදල් රැස් කිරීම සඳහා විශේෂ නිර්මාණයක් කිරීමට තීරණය කළහ.

ඒ අනුව මනිරත්නම් විසින් හැඟීම් නවයක් ගෙන එමින් 'නවරස' නමින් ඉන්දියානු දෙමළ භාෂා මානව විද්‍යා වෙබ් කතා මාලාවක් නිර්මාණය කරන ලදී. ඔහු ජයන්ද්‍රා පංචපකේෂන් සමඟ එක්ව මැඩ්‍රාස් ටෝකීස් සහ කියුබ් සිනමා ටෙක්නොලොජීස් ඔස්සේ මෙම කතා මාලාව නිෂ්පාදනය කළේය. මේ කතා මාලාවේ ශෘංගාර, හාස්‍ය, තරුණ, රෞද්‍ර, වීර, භාගහක, බීභතස්‍ය, අභූත, ශාන්ත යන නව නළු එස පාදක කරගෙන මනිරත්නම්ගේ නිෂ්පාදනයෙන් තැනුණු 'නවරස' පිළිබඳ ඉන්දියානු සංකල්පය මත පදනම් වූ කතාංග 9 ක් ඇතුළත් වේ. කතාංග නවය නියෝජනය කරන්නේ චිත්තවේගයක් නොඑසේ නම් රසයන්ය. නවරස, අධ්‍යක්ෂවරුන් නව දෙනෙකු සහ ජනප්‍රිය නළු නිළියන් පිරිසක් සමඟ සමස්ත කොලිවුඩයම එකට එක් කළ සුවිශේෂී අවස්ථාවක් ලෙස සැලකේ.

හෙට (අගෝස්තු 6) සිට නෙට්ෆ්ලික්ස් ඔස්සේ නිකුත් කිරීමට නියමිත නවරස යනු ඩිජිටල් ප්‍රවාහ සේවාව හරහා නිකුත් කරන ලද වඩාත්ම අපේක්ෂා සහගත දෙමළ නිර්මාණයකි. එය 'ජගමේ තන්දිරාම්ට' පසුව නෙට්ෆ්ලික්ස් වෙතින් ලබා දුන් දෙවැනි විශාල අයවැය සහිත දෙමළ නිර්මාණය වේ. නවරස කතාංග අධ්‍යක්ෂණය කර ඇත්තේ ප්‍රියදර්ශන්, කාර්තික් සුබරාජ්, වසන්ත, අරවින්ද් ස්වාමි, බෙජෝයි නම්බියාර්, කාර්තික් නරේන්, ගෞතම් වාසුදේව් මෙනන්, සර්ජුන් කේඑම් සහ රතින්ද්‍රන් ආර්. ප්‍රසාද් විසිනි. සූර්යා, විජේ සේතුපති, සිද්ධාර්ත්, අරවින්ද් ස්වාමි, ප්‍රකාශ් රාජ්, බොබී සිම්හා, යෝගී බාබු , පාර්වතී තිරුවෝතු, මණිකුට්ටන්, අශෝක් සෙල්වන්, නාග ෂව්රියා, සතීෂ් කුමාර්, යෝ පරේ, රේවතී,අතර්වා, ෂම්නා කාසිම්, ආදිති බාලන්, අංජලී, ගෞතම් වාසුදේව් මෙනන්, ප්‍රසන්න, ශ්‍රී රාම්, රයිත්විකා, රෝහිණී, ප්‍රයාගා මාටින්, දිල්ලි ගනේෂ්, රම්‍යා නම්බීසන්, කිෂෝර්, අම්මූ අභිරාමි, නෙදමුඩි වෙනු ආදීහුමේ සඳහා රංගනයෙන් දායක වී සිටිති.

මෙහි තේමා සංගීතය නිර්මාණය කර ඇත්තේ ඒ. ආර්. රහ්මාන් විසිනි. සන්තෝෂ් නාරායනන්, සුන්දරමූර්ති රාජේෂ් මුරුගේෂන්, කාර්තික්, රොන් ඊතන් යොහාන්, ගෝවින්ද් වසන්ත, ජස්ටින් ප්‍රභාකරන් සහ විශාල් භාරද්වාජ් නවරස කතාංග වෙනුවෙන් සංගීතය නිර්මාණය කර ඇත. ජනප්‍රිය ගායක කාර්තික් නවරස සමඟින් සංගීත අධ්‍යක්ෂවරයකු බවට ද පත්විය.

 

 

Edhiri


 

බෙජෝයි නම්බියාර් අධ්‍යක්ෂණය කළ කතාංගය 'එදිරි' ලෙස නම් කර ඇති අතර එහි විජේ සේතුපති, ප්‍රකාශ් රාජ් සහ රේවතී රංගනයෙන් දායක වෙති.

 

 

Guitar Kambi Mele Nindru

නවරස විසින් දශකයකට පසු සූර්යා සහ චිත්‍රපට නිෂ්පාදක ගෞතම් මෙනන් යළිත් හමුවීම 'ගිටාර් කම්බි මෙලේ නින්දු' යන කතාංගයෙන් සනිටුහන් වේ. ඔවුන්ගේ කතාව පදනම් වී ඇත්තේ ප්‍රේමයේ හැඟීම් මත ය. එහි සූර්යා සංගීතඥයෙකුගේ චරිතය නිරූපණය කරන අතර නවරස ඔහුගේ පළමු ඩිජිටල් රංගන දායකත්වය ලෙස සටහන් කරයි.

 

 

Inmai

රතින්ද්‍රන් ප්‍රසාද් අධ්‍යක්ෂණය කළ 'ඉන්මායි' හි සිද්ධාර්ත් සහ පාර්වතී පළමු වරට රංගනයේ අත්වැල් බැඳගනිති. මෙය භීතියේ තේමාව මත පදනම් වී ඇත.

Project Agniකාර්තික් නරේන්ගේ කතාංගය විද්‍යා ප්‍රබන්ධයක් වන 'ප්‍රොජෙක්ට් අග්නි' හි අරවින්ද් ස්වාමි සහ ප්‍රසන්න ප්‍රධාන චරිත නිරූපණය කරති.

 

 

 Peace

කාර්තික් සුබ්බරාජ්ගේ 'පීස්' (සාමය) එල්ටීටීඊ සංවිධානය මත පදනම් වී ඇති අතර එහි ප්‍රධාන චරිත නිරූපණය කරන්නේ බොබී සිම්හා සහ ගෞතම් මෙනන් ය.

 

Payasam

 

වසන්ත අධ්‍යක්ෂණය කළ 'පයාසම්' හි ප්‍රධාන චරිත ගෙන එන්නේ ආදිති බාලන්, දිල්ලි ගනේෂ් සහ රෝහිණී විසිනි. මෙම කතාංගය පිළිකුල නම් තේමාව මත පදනම් වී ඇත.

Summer of '92

ප්‍රවීණ චිත්‍රපට අධ්‍යක්ෂ ප්‍රියදර්ශන් විසින් අධ්‍යක්ෂණය කරන ලද කතාංගය වන 'සමර් ඔෆ් 92' හි ප්‍රධාන චරිතයට යෝගී බාබු රංගනයෙන් දායක වේ. එය සත්‍ය කතාවක් මත පදනම් වූවක් බව කියැවෙන අතර සිනහව යන තේමාව පදනම් කරගෙන ඇත.

 

 

Thunintha Pin

නවරස හි සර්ජුන් විසින් අධ්‍යක්ෂණය කළ කතාංගය නම් කර ඇත්තේ 'තුනින්තා පින්' ලෙසිනි. ධෛර්යය නම් තේමාව පදනම් කරගත් එහි අතර්වා, අංජලී සහ කිෂෝර් ප්‍රධාන චරිත නිරූපණය කරති.

රස නවයක කතා ගෙන එන නවරස සෞන්දර්යය හා මානව හැඟීම් පදනම් කරගත් අපූරු නිර්මාණයකි. මනිරත්නම් සහ ජයන්ද්‍ර දෛනික වැටුප් කම්කරුවන්ට උපකාර කිරීම වෙනුවෙන් ආරම්භ කළ මෙම නිර්මාණයට කලාකරුවන්, කාර්මික ශිල්පීන් සහ අධ්‍යක්ෂවරුන් දායකත්වය ලබා දී ඇත්තේ කිසිදු මුදලක් අය නොකරමිනි. මෙම කතා මාලාවෙන් උපයන සමස්ත ආදායම කොරෝනා වසංගතයෙන් පීඩාවට පත් වූ දකුණු ඉන්දියානු චිත්‍රපට සේවක සම්මේලනයේ සාමාජිකයන්ට පරිත්‍යාග කෙරේ. මෙම ක්‍රියාවලිය සමඟින් මේ වසරේ මාර්තු මස අග සිට කම්කරුවන්ට පෙරගෙවුම් කාඩ්පත් බෙදා හැරීම ආරම්භ කළ අතර සෑම ප්‍රතිලාභියෙකුටම මාස පහක කාලයක් සඳහා පෙරගෙවුම් කාඩ්පතෙන් මසකට ඉන්දීය රුපියල් 1,500 බැගින් පිරිනැමුණි.

නවරස කතා මාලාව 2020 ඔක්තෝබර් මාසයේ සිට රූගත කිරීම ආරම්භ කරන ලද්දේ ද දැඩි දුෂ්කරතා රැසක් මධ්‍යයේය. කිහිප වරක් ඉන්දියාව වසා තැබීම මෙන්ම නළු නිළියන්ගේ සහ කාර්ය මණ්ඩලයේ සෞඛ්‍ය ආරක්ෂාව පිළිබඳ විමසිලිමත් වීම ඒ අතර ප්‍රමුඛ විය. මේ හේතුවෙන් ජෛව බුබුලු ක්‍රමය අනුගමනය කරමින් නවරස නිර්මාණ පිරිවරට සම්පූර්ණ වෛද්‍ය කණ්ඩායමක සේවය ලබාදීමට නිෂ්පාදකයන් කටයුතු යොදා තිබුණි.