අවසන් රජ කිරුළේ අතීතානුස්මරණය

ශ්‍රී වික්‍රම’
මාර්තු 2, 2023

ප්‍රවීණ තිර රචකයකු , අධ්‍යක්ෂකවරයකු හා නිෂ්පාදකවරයකු වන මොහොමඩ් මොහාන් නියාස් තිරයට ගෙන එන නවතම සිනමා නිර්මාණයයි ‘ශ්‍රී වික්‍රම’ . ඔහු මෙයට ප්‍රථම , ‘යසෝමා’ (1997) , ‘Blendings’ (1997) , ‘අනුරාගයේ අනන්තය’ (2000) සඳ යහනට (2000), කළු සුදු මල් (2003), එක මලක පෙති (2006), ‘අපි මැරෙන්නේ නෑ’ (2014) යන චිත්‍රපට ප්‍රේක්ෂකයා වෙත ඉදිරිපත් කර ඇති අතර, ‘බඹර වසන්තය’ සහ ‘මායාවී’ යන චිත්‍රපට ඉදිරියේදී තිරගත වීමට නියමිතව ඇත . උසාවි තහනමකට ලක්වූ, ‘ගිණි සිළුව’ චිත්‍රපටය ද ඔහුගේ නිර්මාණයකි. රිදී තිරයේ මෙන්ම පුංචි තිරය තුළින්ද ප්‍රේක්ෂකයා හමුවට ආ ඔහු, ‘පාට පාට හීනයක්’, ‘ලොක්කයියා’ , ‘මං නැතිදා’ , ‘හිතට වහල් වීමි’ , ‘ගිනි දළු මැද’ , ‘සිහින ඉසවිව’, ‘ගජමුතු යාය’ , ‘සිටු දියණියෝ’, ‘සීතාම්බර සළු’, ‘සමනලයා’ වැනි ටෙලි නිර්මාණ හතළිහකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් නිර්මාණය කර ඉදිරිපත් කර ඇත. අඛණ්ඩව නිර්මාණකරණයේ නියැළෙන ඔහු, මේ දිනවල, ‘මළ දරුවෝ’ නමින් නවතම චිත්‍රපටයක වැඩකටයුතු කරමින් සිටී. 

ක්‍රි.ව. 1592 දී පළමුවන විමලධර්මසූරිය රජකමට පත්වීමත් සමඟ කන්ද උඩරට රාජධානි සමය ඇරඹෙයි. ක්‍රි.ව. 1739 දී විජය රාජසිංහ සෙංකඩගල රජකමට පත්වන්නේ එතෙක් පැවැති රාජ්‍ය උරුමය පිළිබඳව නීති රීතින් හා සම්ප්‍රදායන්ට පටහැනිව යමින්, භාරතයේ මදුරාපුරයෙන් පැමිණි රජුගේ බිසවගේ සහෝදරයාට රජකම ලබාදීම මඟිනි. එතෙක් පටන් රජකමේ උරුමයේ නව සම්ප්‍රදාය මත දිගින් දිගටම කන්ද උඩරට රාජධානියේ කිරීටය අත්පත් කර ගනු ලැබුවේ ස්වදේශිකයන් නොව මේ රටට ආගන්තුකයන් වූ නායක්කර් වංශිකයන් විසිනි. එලෙස නායක්කර් වංශිකයන් අතට පත් වූ කන්ද උඩරට කිරුළ නැවත ස්වදේශිකයන් අතට පත්කර ගැනීම සඳහා උඩරට රදළ සිංහල ප්‍රභූවරුන් කටයුතු කරමින් සිටියහ. ක්‍රි.ව.1798 දී රජකම හිමි කරගන්නා කන්නසාමි හෙවත් ශ්‍රී වික්‍රම රාජසිංහ රජකමෙන් පහ කරවා ගැනීමට පිළිමතලාවේ සහ ඇහැලේපොළ වැනි සිංහල ප්‍රභූවරුන් මුල් තැන ගනිමින් කටයුතු කලහ. ශ්‍රී වික්‍රම රාජසිංහ සිංහල ජනයා අතර ජනප්‍රියව සිටීම ඒ සඳහා බාධාවක්ව පැවැති අතර, ඇහැලේපොළ කුමාරිහාමි හා දරුවන් ඝාතනය කිරීමත් සමඟ රජු සිංහල ජනයාගෙන් දුරස්විය. එය ඉතා සූක්ෂම ලෙස උඩරට රදලයන් විසින් භාවිත කරමින් ක්‍රි.ව. 1815 දී ඉංග්‍රීසින්ගේ සහය ඇතිව උඩරට අත්පත් කරගන්නේ සිංහලයන්ගෙන් ගිලිහී ගිය කිරීටය නැවත සිංලයෙකුගේ හිස මත පලඳවා ගැනීමේ යටි අදහස ඇතිවය. විවිධාකාර කුමන්ත්‍රණ හේතුවෙන් ඒ සිහිනය බොඳවී යන අතර, මේ කාලවකවානුවේ විවිධ කැරලි කෝලාහල ඇති විය. කෙසේ නමුත් සිංහලයේ අවසාන රජු ලෙස ශ්‍රී වික්‍රම රාජසිංහ ඉතිහාසයට එක්විය.

“ශ්‍රී වික්‍රම” රංගන දායකත්වය
අඛිල ධනුද්දර, ශ්‍රියන්ත මෙන්ඩිස්, චුලක්ෂි රණතුංග, ශ්‍යාම් ප්‍රනාන්දු, රොෂාන් පිලපිටිය, බුද්ධදාස විතානාරච්චි, පාලිත සිල්වා, චංචලා වර්ණකුලසූරිය, ශාලිකා එදිරිසිංහ, නඩරාජා සිවම්, ක්‍රිස් හැරිස්, කිංස්ලි ලොව්, අරුණ රූපසිංහ, ප්‍රසන්නජිත් අබේසූරිය, රිචඩ් මොන්ඩේ, ගජන් ගනේෂන්, ජගත් ගලප්පත්ති, තාරු බෝගොඩ, චන්න ගලප්පත්ති, සරත් නාමල්ගම, වතික රවිනාත්, අනුර ධර්මසිරිවර්ධන, සුගත් ජානක, භාරත වික්‍රමසිංහ Gavin Anthony Ludowyke, Michale Schramn ඇතුළු විශාල නළු නිළි පිරිසක් මේ සඳහා එක්වී ඇත.
 
“ශ්‍රී වික්‍රම” කාර්මික දායකත්වය
අධ්‍යක්ෂණය - මොහාන් නියාස්
නිෂ්පාදනය  - වෛද්‍ය ගිහාන් ගොඩකන්ද
තිර රචනය - අජිත් ධර්මසූරිය
සහය අධ්‍යක්ෂණය - ධනංජය මංචනායක
කැමරා අධ්‍යක්ෂණය - සජිත වීරප්පෙරුම 
සහය හර්ෂණ කරුණාතිලක
සංස්කරණය - අනුර බණ්ඩාර
අංග රචනය - තිලක් ප්‍රියංක රත්නායක
අංග රචනා සහය - අසංක කොළඹගේ, 
ප්‍රබෝද් වාසනා, සමීර ලක්ෂාන්
කලා අධ්‍යක්ෂණය - ධම්මික හේවාදූවත්ත
කලා සහය - සංජීව දැරණිගල, සුජිත් ලක්මාල්, 
නලින් ජීවන්ත, ගිහාන් බාල ආරච්චි
වර්ණ සංයෝජනය - ආනන්ද බණ්ඩාර
ශබ්ද මිශ්‍රණය ජෙමිනි චිත්‍රාගාරය- චෙන්නායි
ශබ්ද පරිපාලනය - සුසන්ත ධර්මප්‍රිය
සජීවීකරණය සහ පරිගණක විශේෂ ප්‍රයෝග
- සුසන්ත පුෂ්පකුමාර
ඇඳුම් පැළඳුම් නිර්මාණය - ප්‍රියන්ත අනුර ශ්‍රී
කේශාලංකරණය සැකසුම - සරත් රණවීර
නිෂ්පාදන සම්බන්ධීකරණය - සමන්ත බෝගහකන්ද
නිෂ්පාදන සැලසුම් - සිංහානි කොස්තා
නිෂ්පාදන කළමනාකරණය - හැරල්ඩි කරුණාතිලක
වෙඩි පිපිරවීම - රංජිත් සිල්වා
සටන් නිර්මාණය - අරුණ රූපසිංහ
සංගීත අධ්‍යක්ෂණය - ෆර්හාන් ශාන්
ඇඳුම් පැලදුම් සහය - ලහිරු දේශාන්, නදීශා මධුමාලි, 
ප්‍රදීප් සිරිවර්ධන, සඳුන් චාමර
කේශාලංකරණ සහය- දිලානි පෙරේරා, 
ප්‍රසංග ගමගේ, ප්‍රසාද්
නිෂ්පාදන සහය - ලක්මාලි සිංහලගොඩ, 
තීක්ෂණ පල්ලේදෙනිය
ආලෝකකරණ සහය - සමන්ත, චානක, ගාමිණි, බණ්ඩාර, 
ගයන්ත, ජගත්
පසුතල ඉදිකිරීම් ශිල්පීන්
- සුරංජිත් බණ්ඩාර, තිලක් වීරක්කොඩි, නිමේෂ් ලක්මාල්, 
තිසර සෙහාන්, ජයන්ත පෙරේරා, චන්ද්‍රපාල වික්‍රමගේ
රංග භාණ්ඩ නිර්මාණය - ෂවිඳු කෝලිත, 
රත්න ජී.හෙට්ටිගම, ශශික ලක්මාල්, සංජය ජයමාල්, 
ධනුක බාලආරච්චි, විජිත බණ්ඩාර, දේවප්‍රිය ගුණසිරි
වෙන්ඩෝල් මීඩියා නෙට්වර්ක් පුද්ගලික සමාගමේ ඉදිරිපත් කිරීමකි

ඇන්ටන් ජේ.ප්‍රනාන්දු