හඳුනන්නෙත් නෑ දේශපාලනයටත් නෑ

ජූලි 1, 2021

 

 

 

අනුපම් ඛර් රට තුළ සිදුවන සෑම දෙයක් ගැනම තම අදහස් ප්‍රකාශ කරන ජ්‍යෙෂ්ඨ බොලිවුඩ් නළුවකු බව බොහෝ දෙනා දන්නා කරුණකි. රටේ දැවෙන ප්‍රශ්න ගැන ලිවීමට හෝ කථා කරන ඔහු දැනුම්වත් මෙන්ම ක්‍රියාශීලී පුද්ගලයෙකි. මෙවැනි ගුණාංග පෙනී යන්නේ ඔහු දේශපාලනයට සම්බන්ධ වීමේ සැලසුම් ගැන මිනිසුන් ඔහුගෙන් දිගින් දිගටම ප්‍රශ්න කරන බවයි. මෑතකදී හිමාචල් ප්‍රදේශ්හි ප්‍රාදේශීය මාධ්‍ය සමඟ කතා කරමින් සිටියදී අනුපම් හෙළි කළේ තමාට දේශපාලනයට සම්බන්ධ වීමේ කිසිදු සැලසුමක් නොමැති බවයි.

මේවන විට ඔහු පදිංචිව සිටින්නේ හිමාචල් ප්‍රදේශ්හිය. මෑතකදී සිදුවූ අපූරු සිදුවීමක් අනූපම් විසින් ඉන්ස්ටග්‍රම් වෙත ඉදිරිපත් කෙරුණි. අනුපම් උදෑසන ඇවිදීම සඳහා එළිමහනේ සිටින අතර ඔහු පසුකර යන මිනිසෙකු සමඟ කතාබස් කරයි. ඔවුන්ගේ කතාබහ අතරතුර, ඔහුගේ නම විමසන අනුපම් ඔහු පිළිතුරු දුන් පසු, තමා කවුරුන් ද කියා දන්නවා දැයි විමසයි. ඔහු ආචාරශීලීව 'නොදන්නා බව' පවසා සිනාසෙන්නේය. අනුපම් මුඛ ආවරණ ගලවා දැමීමෙන් පසුව පවා ඔහු පවසන්නේ නොහඳුනන බවයි. එම වීඩියෝව බෙදා ගනිමින් අනුපම් කියා සිටියේ ඔහුට තමා හඳුනා ගැනීමට නොහැකි වීම ගැන සතුටු වන බවයි.

 

 

පළමු නළුවන් අතර

 

 

වසංගතයේ දෙවැනි රැල්ලෙන් පසුව මුම්බායි නගරය විවෘත කර ඇති බැවින් රන්වීර් සිං නැවත රූගත කිරීම් ආරම්භ කර තිබේ. සෑම විවෘත කිරීමකින් පසු නැවත රූගත කිරීම් ආරම්භ කළ පළමු නළුවන් අතර රන්වීර් සැමවිටම සිටින බව බොලිවුඩයේ ප්‍රචලිතය. ඒ බොලිවුඩය වසා දමා තිබියදී කර්මාන්තය නැවත ආරම්භ කළ යුතු යැයි ඔහු සැබවින්ම විශ්වාස කරන බැවිනි.

මේ අතර ඔහු සිය නවතම නිර්මාණයේ ඡායාරූප කිහිපයක් අන්තර්ජාලයට එක් කර තිබේ. ඔහු සිනමා ශාලාවක් තුළ සුදු හා නිල් පැහැති ඉරි සහිත ඇඳුමකින් සැරසී සිටින එම ඡායාරූපවල වැඩි යමක් සඳහන් නොවීය. මේ අතර ඔහු සෝයා අක්තාර්ගේ මීළඟ දැවැන්ත නිර්මාණයක් සඳහා දායකවීමට සූදානම්ව සිටී. ඒ පිළිබඳ තොරතුරු හෙළි නොකළද කත්‍රිනා කයිෆ්ද රන්වීර් පැමිණීමට පෙර අක්තාර්ගේ නිවෙසට පැමිණ තිබේ. රන්වීර්ගේ ඉදිරි නිර්මාණ එකතුවෙහි '83' සහ 'ජයෂ්බායි ජෝර්ඩාර්' චිත්‍රපට ඇත. ජැක්ලීන් ෆර්නැන්ඩස් සමඟ රෝහිත් ෂෙට්ටිගේ 'සර්කස්' චිත්‍රපටය ද ඒ අතර වේ.

 

ඩිජිටල් රංගනය

 

ෂහිඩ් කපූර් මේවන විට බොලිවුඩ් චිත්‍රපටවලට රසවත් චරිත කිහිපයක් ලබා දී ඇති අතර ඒ අතරින් ඔහුගේ ජනප්‍රියතම භූමිකාව බවට පත් වී තිබෙන්නේ කබීර් සිං චරිතයයි. පුරුෂාධිපත්‍යය සහ ගෘහස්ථ හිංසනය උත්කර්ෂයට නැංවීම සම්බන්ධයෙන් විවිධ තරාතිරම්වල විවේචන ලැබුණද මෙම චිත්‍රපටය දැවැන්ත ජයග්‍රහණයක් බවට පත් විය. චිත්‍රපටයේ දෙවසර සංවත්සරය සැමරීමේ දී ෂාහිඩ් සිය ප්‍රථම ඉන්ස්ටග්‍රම් සජීවීව හමුව සමඟින් කබීර් සිං චිත්‍රපටය සහ අලුත් නිර්මාණ පිළිබඳව කතා කළේය. ඔහුගේ පළමු ඩිජිටල් රංගනය පිළිබඳ අදහස් ද ඒ අතර විය.

එය රාජ් සහ ඩීකේ විසින් අධ්‍යක්ෂණය කරන ලද වෙබ් කතා මාලාවකි. " ඩිජිටල් රංගනයට පිවිසීම ගැන මම චකිතයෙන් සිටිමි. මන්දයත් විශාල තිරයේ ආදරය කළ නළු නිළියන් ඩිජිටල් වේදිකාවක දී අගය කරනු ලැබිය හැකි හෝ නොවිය හැකි යැයි මට හැඟෙන බැවිනි" ෂහිඩ් පැවසීය. "ඔවුන් ඔබේ චරිතය ගැන උනන්දු විය යුතුය, ඔබ හා සම්බන්ධ විය යුතුය. කථාංග 9-10 ක් සඳහා ඔබ ඔවුන්ගේ අවධානය යොමු කරවා ගත යුතුය. එබැවින් එම වේදිකාවේදී මිනිසුන් ප්‍රතිචාර දක්වන ආකාරය දැකීම සිත්ගන්නා සුළු වනු ඇත" ඔහු කියා සිටියේය. ෂහිඩ් ඔහුගේ ඉදිරි වෙබ් කතා මාලාව ගැන වැඩි යමක් හෙළි නොකළ නමුත් එය 'අපරාධ කතාවක්' යැයි කීවේය.

 

පිටසක්වළට

 

තාප්සි පන්නු දැනටමත් 'ඇනබෙල් සුබ්‍රමනියම්', 'දෝබාරා', 'සුභාෂ් මිතූ' වැනි සිත්ගන්නා චිත්‍රපට අතර පිටපත් කිහිපයක් ලබාගෙන ඇති අතර තවත් විශේෂ චිත්‍රපටයක් ඇයගේ එකතුවට එක්වීමට නියමිතයි. එනම් ඉන්දියානු විද්‍යා ප්‍රබන්ධ චිත්‍රපටයකි. භාරත් නීලකාන්තන් විසින් අධ්‍යක්ෂණය කරනු ලබන මෙම චිත්‍රපටය දැනට 'ඒලියන්' ලෙසින් නම් කර තිබේ.

බොලිවුඩ් පුවත් වාර්තා කරන්නනේ, එය පිටසක්වළ ජීවීන් සම්බන්ධ විද්‍යා ප්‍රබන්ධ චිත්‍රපටයක් වනු ඇති බවයි. එහි නම 'ඒලියන්' නමුත් කතාව මුළුමනින්ම නැවුම් කතාවක් වනු ඇත. මෙතෙක් අප දැක ඇති හොලිවුඩ් පිටසක්වළ චිත්‍රපටවල කිසිදු බලපෑමක් එයට නොලැබෙනු ඇත. ඉන්දියාව වැනි රටකදී පිටසක්වළ ජීවීන් හමුවීම කෙසේ විය හැකිද යන්න පිළිබඳව සොයා බැලීමේ වටපිටාවක් අධ්‍යක්ෂවරයා විසින් ඉදිරිපත් කර තිබේ. තවද එය භාෂා කිහිපයකින් නිර්මාණය කිරීමට නියමිතය. දෘශ්‍ය ප්‍රයෝග වැඩි වශයෙන් දායක කරගන්නා චිත්‍රපටයක් වනු ඇති බැවින් ඒ සඳහා පමණක් අයවැය ඉන්දීය රුපියල් කෝටි 10 ක් ලෙස ඇස්තමේන්තු කර ඇත.

 

ජාතික සෙල්ෆි දිනය

 

ප්‍රියංකා චොප්රා ජොනාස් බොහෝවිට ඇගේ ජාත්‍යන්තර රූගත කිරීම් වලින් ලබාගත් ඡායාරූප සහ පින්තූර බෙදා ගැනීමට පුරුදුව සිටී. ඇය මෑතකදී නිකුත් කළ නවතම ඡායාරුපය සිය මෝටර් රථයේදී ගත් සෙල්ෆි ඡායාරූපයකි. ඒ සමඟින් ඇය සටහන් කර සිටියේ 'ජාතික සෙල්ෆි දිනය සැමරීමට ඇති සුදුසුම ක්‍රමය' යනුවෙනි.

පසුගිය කාලයේ කොරෝනා වෛරස් ව්‍යාප්තිය සමඟ ඉන්දියාව තුළ ඇති වූ තත්ත්වයට උපකාර ලබා ගැනීම වෙනුවෙන් පි‍්‍රංයකා වෙහෙසී කටයුතු කළාය. එමෙන්ම බොලිවුඩයේ ඉදිරි දියුණුව ගැනත් නිරන්තරයෙන් ඇයගේ අවධානය යොමුවී ඇත. අන්තර්ජාල ප්‍රවාහ වේදිකාව නවක නළු නිළියන්ට, ලේඛකයන්ට සහ අධ්‍යක්ෂවරුන්ට සුවිශේෂ අවස්ථා ලබා දී ඇති බව ද ඇය පවසන්නීය. සිනමා ලෝකය තවමත් විශාල තිරයේ ආධිපත්‍යය දැරුවේ නම් මෙතරම් විශාල අවස්ථාවන් ඔවුන්ට නොලැබෙන බව ඇයගේ අදහසයි. ගීත පහක්, සටන් කිහිපයක් තිබිය යුතුය යන සූත්‍රය පහව ගොස් ඇත. දැන් මිනිසුන්ට අවශ්‍යය ඔවුන් හඳුනා ගන්නා විශිෂ්ට, සැබෑ කථාවන්ය" ප්‍රියංකා පවසන්නීය. මේ වන විට අන්තර්ජාල ප්‍රවාහ ඔස්සේ සංස්කෘතිය ව්‍යාප්ත කිරීම, මිනිසුන්ට ඉගැන්වීම, ඔවුන්ව දැනුවත් කිරීම සහ සියලු ආකාරයේ ඉන්දියානු සිනමාවට නිරාවරණය වන විශාල, නව ප්‍රේක්ෂක පිරිසක් සිටින බව වැඩිදුරටන් ඇය පැවසුවාය.