හොඳම දේ

සැප්තැම්බර් 30, 2021

 

 

 

ශිල්පා ෂෙට්ටි පසුගිය කාලයේ දැඩි ගැටලුවකට මුහුණ දුන් බව කාහටත් නොරහසකි. මැතකදී ධනාත්මකව සිටීම ගැන කතා කරමින් ඇය මෙසේ ලිවීය, "ධනාත්මක සිතුවිලි හා අභිප්‍රායයන්ගෙන් ඔබේ දවස හෝ ඕනෑම නව වැඩක් ආරම්භ කරන්න. වැඩි දියුණු කිරීමට සහ වැඩි ප්‍රමාණයකට එය විදහා දැක්වීමට උපකාර වන යහපත කෙරෙහි පමණක් අවධානය යොමු කරන්න. හොඳ වන්න, හොඳ දේ කරන්න, එවිට ඔබට ලැබෙන්නේ හොඳම දේ පමණි" බොලිවුඩ් නිළි ශිල්පා ෂෙට්ටි සිය ඉන්ස්ටග්‍රෑම් ගිණුමට පිවිස සිය මන්ත්‍රය රසිකයන් සමඟ බෙදා ගත්තාය. මේ සමඟ ඇය සුපුරුදු පරිදි යෝග ව්‍යායාම සැසියක්ද සිය රසික රසිකාවන් වෙනුවෙන් ඉදිරිපත් කළ අතර එහිදී පවසා සිටියේ නිවැරැදි මානසික රාමුවකින් දවස ආරම්භ කිරීම ඉතා වැදගත් බවයි.

මේ වන විට ශිල්පාගේ සැමියා වන රාජ් කුන්ද්‍රාට එරෙහිව අසභ්‍ය වීඩියෝ පට නිෂ්පාදනය සහ විකිණීම සම්බන්ධව මුම්බායි පොලිසිය පිටු 1500 කට ආසන්න චෝදනා පත්‍රයක් ගොනු කර තිබේ. රාජ් කුන්ද්‍රා අත්අඩංගුවට ගනු ලැබුවේ ජූලි මාසයේදී ය. මාධ්‍ය වාර්තාවලට අනුව ශිල්පාගේ ප්‍රකාශයේ සඳහන් වන්නේ ඇගේ සැමියා වන රාජ් කුන්ද්‍රා කුමක් කරන්නේ දැයි නොදැන සිටි බවයි. කුන්ද්‍රා 2015 දී වියාන් ඉන්ඩස්ට්‍රීස් ලිමිටඩ් ආරම්භ කළ අතර පෞද්ගලික හේතු මත 2020 වසරේදී ඇය ඉල්ලා අස්වනතුරුත් එහි අධ්‍යක්ෂවරියක් ලෙස කටයුතු කර ඇත.

 

 

මවටත් පියාටත් එරෙහිව

 

දකුණු ඉන්දීය සුපිරි තරුව විජේ සිනමා ක්ෂේත්‍රයෙන් බැහැරව පසුගියදා නෛතික පියවරක් ගැනීමට තීරණය කළේය. ඒ අනුව ඔහු විසින් ප්‍රසිද්ධ රැස්වීම් සහ රැස්වීම් සංවිධානය කිරීමට කිසිවෙකුට තම නම භාවිත කළ නොහැකි බව පවසමින් පුද්ගලයන් 11 දෙනෙකුට එරෙහිව සිවිල් නඩු පැවරීය. මේ පුද්ගලයන් 11 දෙනා අතරට ඔහුගේ මාපියන් වන චිත්‍රපට නිෂ්පාදක එස්. ඒ. චන්ද්‍රසේකර් සහ ශෝභා චන්ද්‍රසේකර් ද ඇතුළත් ය.

විජේ දේශපාලනයට උනන්දුවක් දක්වන බව ඔහුගේ පියා නිවේදනය කර ඔහුගේ නමින් සාදයක් ලියාපදිංචි කිරීමෙන් පසුව විජේ මේ පියවර ගෙන තිබේ. විජේ පවසා සිටින්නේ සාදයට තම අවසරය ලබා නොදුන් බවත් එම නිසා ඔහුගේ මවුපියන්ට සහ තවත් පුද්ගලයන් නව දෙනෙකුට එරෙහිව සිවිල් නඩු පවරා ඇති බවත්ය. ඔහු මෑතකදී ඔහුගේ ඊළඟ සිනමා නිර්මාණ සඳහා රූගත කිරීම් ආරම්භ කළ අතර එම චිත්‍රපටයේ ඔහු පූජා හෙජ් සමඟ රංගනයෙන් දායක වේ. එහි ඔහු පණ පොවන්නේ දරුණු චරිතයකට බවත් සැලයි.

 

 

 

ඊෂාගේ පැමිණීම

 

බොලිවුඩයේ ආදරණීය යුවළක් වන ධර්මේන්ද්‍ර සහ හේමාමාලිනිගේ ආදරණීය දියණිය ඊෂා ඩියෝල් මේ වන විට දරුවන් දෙදෙනෙකුගේ මවක්. 2002 වසරේදී කොයි මේරේ දිල් සෙ පූචේ චිත්‍රපටයෙන් බොලිවුඩයට පිවිසි ඇය 2012 දී භාරත් තක්තානි සමඟ විවාහයෙන් පසු රංගන දිවියෙන් ඉවත් වීමට තීරණය කළා. ඇය එවකට තම පවුල් ජීවිතය කෙරෙහි පමණක් අවධානය යොමු කළ අතර දරුවන් රැකබලා ගනිමින් පෝෂණය කිරීමට පමණක් කැමති වුණා. බොලිවුඩ් පුවත් ගෙන එන්නේ දැන් ඇය මවක් වී සිය පවුල සහ සැමියා සමඟ සතුටින් කාලය ගත කළ නිසා නැවත රංගනය වෙනුවෙන් කෙටි කාලයක් වෙන් කිරීමට තීරණය කර ඇති බවයි.

ඒ අනුව ඊෂා ඉක්මනින්ම ඩිජිටල් නිකුතුවක් සමඟ නැවත පැමිණෙනු ඇති. එකල රංගනයෙන් ඉවත් වීම ගැන කතා කරමින් ඇය පැවසුවේ, "සිත් ඇදගන්නාසුලු ව්‍යාපෘති කිහිපයක් පැමිණියද, ඒ වන විට මම චිත්‍රපට කිරීමට එතරම් උනන්දුවක් දැක්වූයේ නැහැ. විවාහයෙන් පසු ඉක්මනින් මට දරුවන් ලැබීමට අවශ්‍ය වූවා. මගේ අරමුණ වූයේ පවුල් ජීවිතය සතුටින් ගත කර එයින් උපරිම ප්‍රයෝජන ගැනීමටයි". ඇය තවදුරටත් මෙසේ පැවසුවේ, "අපි අපේ පෞද්ගලික ජීවිතයට යම් කාලයක් හා අවධානයක් දිය යුතුයි. මගේ අවබෝධය අනුව මට අවශ්‍ය රැකියාව තෝරා ගත යුතු හොඳම කාලය මෙය යි. අවංකවම වැඩ කිරීමට අවශ්‍යයි. ඒ වෙනුවෙන් මට දැන් කාලය හිමි නිසා එයින් උපරිම ප්‍රයෝජන ගත යුතුයි".

 

සොඳුරු මතක

 

 

 

2013 වසරේදී ඉර්ෆාන් ඛාන්, නවසුදීන් සිද්දික් සහ නිම්රත් කවුර් රංගනයෙන් දායක වූ ලන්ච් බොක්ස් චිත්‍රපටය තිරයට පැමිණියේය. මේ චිත්‍රපටය ප්‍රේක්ෂක සිත් දිනා ගත්තේ එහි අන්තර්ගතයන් සහ විශිෂ්ට රංගනයන් නිසා ය. මේ වන විට ඉර්ෆාන් මෙලොවින් සමුගෙන වසරක් ගත වී අවසන්ය. ලන්ච් බොක්ස් තිරගත වී වසර 8 කින් පසු චිත්‍රපටය ගැන කතා කරමින් නවසුදීන් එහි අත්දැකීම හා හැඟීම් රසික රසිකාවන් සමඟ බෙදා හදා ගත්තේය. නවසුදීන් පැවසුවේ, තමාට චිත්‍රපටය ගැන සොඳුරු මතකයන් රැසක් තිබෙන බවත් තවමත් චිත්‍රපටය ගැන තමා තුළ විශේෂ උනන්දුවක් ඇති බවත්ය. එහි රූගත කිරීම් අතර සාමාන්‍ය මිනිසුන් සමඟ තමා සහ ඉර්ෆාන් ඛාන් දේශීය දුම්රියක කළ රංගනය නවසුදීන් හට ගෞරවයක් ගෙන දෙන කරුණකි.

තවද ඉර්ෆාන් තමාගේ සහෝදරයෙකු හා සමාන බව නවසුදීන් පවසන්නේය. තමා හට වරෙක බ්‍රිතාන්‍ය සිනමා අධ්‍යක්ෂ ඩැනී බොයිල් හමුවීමට සැලැස්වූයේ ඉර්ෆාන් බව නවසුදීන් කීවේය. ස්ලම්ඩෝග් මිලියනයර් චිත්‍රපටය වෙනුවෙන් පිරිවර තෝරා ගැනීම සිදු වන විට ඔහු පෙර දැනුම්දීමක් පවා නොමැතිව තමා, ඩැනී බොයිල් හමුවීමට රැගෙන ගිය අයුරු ආදරයෙන් සිහිපත් කරන්නේය. දෙදෙනාම චිත්‍රපටයට තෝරා ගත් මුත් අවාසනාවන්ත ලෙස රූගත කිරීම් ආරම්භ වන විට නවසුදීන් වෙනත් චිත්‍රපටයක් සමඟ කාර්යබහුල වීම හේතුවෙන් එම චරිතය වෙනත් නළුවෙකුට හිමි වී ඇත. "මම ඉර්ෆාන් සහෝදරයාගෙන් බොහෝ දේ ඉගෙන ගෙන ඇත්තෙමි" නවසුදීන් පවසන්නේය. ලන්ච් බොක්ස් චිත්‍රපටයේ රංගනය වෙනුවෙන් නවසුදීන් හට ෆිල්ම් ෆෙයාර් සම්මාන උලෙළේ හොඳම සහය නළුවා වෙනුවෙන් වූ සම්මානය හිමි විය.

 

දර්ශන තලයේ විකටයා

 

බවානි කපූර් චිත්‍රපට දෙස බලා සිහින මවාගෙන සිටින නිළියක ලෙස හඳුන්වා දෙන්නේ ඇය විසිනි. රන්වීර් සිං (බෙෆික්‍රේ), රිතික් රෝෂන් (වෝ) සහ අක්ෂේ කුමාර් (බෙල් බොටම්) සමඟ තිර අවකාශය බෙදා ගැනීමෙන් පසු ඇය රන්බීර් කපූර් සමඟ ෂම්ෂෙරාහි තිර අවකාශය බෙදා ගැනීමට සූදානම් වේ.

පසුගිය දිනෙක සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී වානි තමා සමඟ රංගනයේ යෙදුණු ඇගේ සම-නළුවන් ගැන කතා කළාය. ඇය රන්වීර් සිංගේ ශක්තියට ප්‍රිය කරන අතර රිතික් රෝෂන් අපූරු නළුවකු බව ඇය හෙළි කළාය. රන්බීර් කපූර් ගැන කතා කරමින් ඇය පැවසූයේ ඔහු විහිළුකාරයෙකු බවයි. වානි පැවසුවේ, "චිත්‍රපටයේ රූගත කිරීම්වලදී මම රන්බීර් සමඟ ලඩාක්හි බොහෝ කාලයක් ගත කළා. ඔහුව හොඳීන් දැන හඳුනා ගත්තා. ඔහු බුද්ධිමත් හා තර්කානුකූල යි. ඒ වගේම විහිළුකාරයෙක්. ඔහු සෑම කෙනෙකුම ගැන සියල්ල අවබෝධකර ගන්නා විහිළුකාරයෙක්" යනුවෙනි.

රන්බීර් කපූර් මේ වන විට බොලිවුඩයේ බහුකාර්ය නළුවෙකු වන අතර දැන් ඔහු අන්තර්ජාල ප්‍රවාහය ඔස්සේ සිය මංගල දර්ශනයට සූදානම් වන බව අසන්නට ලැබේ. වාර්තා වන අන්දමට එය කතන්දර හතරක් සමඟ එන ගීත එකතුවකි. ආදරය මත පදනම් වූ ගීත එකතුවක රන්බීර් දැකීමට ලැබීම ප්‍රේක්ෂකයන්ගේ සතුටට කරුණක් වනු ඇත.